استفاده از شامپو و نرم کننده مناسبشستن موها، یکی از فعالیت های روزمره زندگی است. شامپو زدن، آبکشی کردن، استفاده از نرم کننده، خشک کردن موها با حوله یا سشوار، کارهایی است که تقریبا هر روز در مورد موهایتان انجام می دهید.

نوع موهای شما چیست؟
موهایتان صاف است یا فِر؟ آیا موهایتان وزوزی می شود ؟ موهای خود را رنگ می کنید؟
در نظر داشته باشید که لازم است برای هر نوع مو، شامپوی خاصی مورد استفاده قرار گیرد. شامپوهای مختلف، ویژگی ها و مزایای مختلفی دارند، بنابراین برای داشتن موهایی شاداب و درخشان، لازم است شامپویی که استفاده می کنید، متناسب با نوع و خصوصیات موهایتان باشد.

 آسان ترین راه برای یافتن شامپوی مناسب این است که به برچسب روی شامپوها مانند مناسب موهای خشک، چرب، نرم یا فِر دقت کنید.
- موهای نرم: موهایتان را با شامپوی حجم دهنده بشویید که مقداری پُرتر به نظر بیایند.

- موهای فِر: جهت جلوگیری از فِری زیاد موها، آسیب دیدن و خشکی آنها، باید شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کنید که تا حد زیادی می توانند خشکی موها را برطرف کنند.

- موهای خشک: اگر به دنبال شامپویی برای افزایش رطوبت موها هستید، باید شامپویی انتخاب کنید که روغن نارگیل، روغن های آووکادو، هسته انگور و آرگان، جزء موادی باشند که در تولید آن به کار رفته اند. این مواد، از بهترین نرم کننده های مو هستند.

- موهای چرب: شامپوی مخصوص موهای چرب را خریداری کنید. اما توجه داشته باشید که نباید شامپوهای مرطوب کننده یا نرم کننده برای موهای چرب استفاده کنید، چراکه نیازی نیست رطوبت بیشتری را به موهای چرب خود اضافه کنید. اگر موهای سرتان شوره می زند می توانید از شامپوهای ضد شوره که حاوی موادی مانند کتوکونازول، پریتیون روی یا سولفید سِلِنیوم هستند، برای شستشوی موهای خود استفاده کنید. ممکن است برخی افراد تصور کنند شوره، همان پوست خشک شده سر هست، اما در واقع آنها نتیجه رشد انواعی از قارچ بر روی پوست سر انسان هستند و این قارچ ها در افرادی که پوست سرشان نسبت به سایرین، چرب تر است شایع تر بوده و موجب ایجاد پوسته های ریزی در سطح پوست سر آنها می شود.

- موهای رنگ شده: باید شامپوی مخصوص موهای رنگ شده انتخاب کنید که رنگ مو و های لایت موهای شما را از بین نبرد.

آیا استفاده از نرم کننده ضروری است؟
قبل از سال 1950 ، شامپوها در واقع همان صابون های مایع بودند. بعدها شامپوهای سورفِکتانت (فعال در سطح) وارد بازار شدند. اگرچه آنها ارزان تر هستند و حجم طبیعی موها را حفظ می کنند، با این حال، این شامپوها باعث خشک و خشن شدن موها می شوند. بنابراین لازم است با استفاده از نرم کننده، رطوبت کافی به موهای خشک شده برسانید.

برای حفظ رطوبت موها، بهتر است هر زمان که موهای خود را می شویید، از نرم کننده نیز استفاده کنید. نرم کننده ها، باعث می شوند موهای شما صاف تر و لطیف تر شوند، به علاوه باعث می شوند موهایتان راحت تر حالت بگیرند. یک نرم کننده بدون نیاز به شستشو، می تواند به آبرسانی موهای خشک و آسیب دیده کمک کند. امروزه، شامپوهای مرطوب کننده و نیز شامپوهای دو در یک، هر دو کار را انجام می دهند. 

آیا لازم است موها هر روز شسته شوند؟
بسیاری افراد، عادت دارند هر روز موهای خود را بشویند. اما ممکن است شما نیازی به این کار نداشته باشید.
سه یا چهار بار شستن موها در هفته، کافی است. شستن آنها باعث از بین بردن چربی طبیعی پوست سر می شود، چربی ذاتا ماده بد و مضری نیست و به تولید بافت موها کمک می کند.

اگر موهایتان چرب است، شاید لازم باشد هر روز یا حداکثر یک روز در میان موهای خود را بشویید. در حالی که افرادی با موهای خشک، کمتر از این میزان، نیاز به شستشوی موهای خود دارند، اما اگر شما بیش از دو هفته موهای خود را نشویید، موهایتان واقعا کثیف خواهند شد. بنابراین لازم است برنامه ای برای شستشوی موهای خود دنبال کنید که متناسب با نوع موهایتان باشد.

شستشوی موها
برای شستشوی موها، مقداری شامپو به اندازه یک سکه کوچک را کف دست ریخته و با مالش کف دست ها به یکدیگر، شامپو را به صورت کف در آورید. سپس شروع کنید به آرامی از فرق سر به سمت عقب، موها را با شامپو آغشته کرده و ماساژ دهید. به این ترتیب، به آرامی بقیه موها را نیز به شامپو آغشته کنید. اما توجه داشته باشید که نباید موقع شامپو کردن موها، با نوک انگشتان پوست سر را بسایید.

برای استفاده از نرم کننده، آن را در کف دست های خود ریخته و آنها را به هم مالش دهید. سپس از انتهای موها شروع کرده، موها را به نرم کننده آغشته کنید. موهای نزدیک پوست سر، به میزان کافی چربی دریافت می کنند، اما موهایی که از پوست سر فاصله دارند، خشک می شوند، بنابراین لازم است برای مرطوب نگاه داشتن آنها، از نرم کننده به روشی که در بالا گفته شد، استفاده کنید. 
 
 
UP