مراقبت از پوست خشک


همیشه قبل از خواب صورت خود را بشویید
مهم نیست که پوست صورتتان چقدر خشک است؛ شست و شوی ملایم در شب هنگام ضروری است. لوازم آرایش، کرم ضد آفتاب، باکتری ها، سلول های مرده پوست، آلودگی و چربی که در طی روز روی پوست تشکیل شده است، همگی بر روی هم جمع شده اند. این مواد می توانند وارد منافذ پوستی شما شده و موجب التهاب شوند. پوست خود را به آرامی بشویید و از مالش آن خودداری کنید زیرا پوست را تحریک می کند. لازم نیست که در صبح نیز با پاک کننده صورت خود را بشویید، فقط آبی به صورت بزنید. 

پاک کننده ها:  صابون یا بدون صابون؟
مواد شوینده قوی موجود در صابون می تواند چربی های طبیعی موجود در پوست که موجب طراوت آن می شوند را از بین برده و موجب خشکی، حساسیت و التهاب آن شوند. شوینده های عاری از صابون درست مانند صابون عمل می کنند اما مواد تشکیل دهنده آن ها چربی طبیعی پوست را از بین نمی برد. 

در پاک کننده صورت دنبال چه چیزی باشیم؟
در صورتی که پوست صورتتان خشک است به دنبال یک ژل شست و شوی حاوی مرطوب کننده باشید. پوست شما بعد از شستن باید نرم و لطیف باشد. اگر شوینده شما پوستتان را خیلی خشک، حساس یا ملتهب می کند باید ژل جدیدی انتخاب کنید. 

در پاک کننده صورت از چه چیزی دوری کنیم؟   
علاوه بر دوری از پاک کننده های قوی، دنبال آن هایی باشید که عاری از رایحه و عطر، مواد شیمیایی یا الکل هستند. از مصرف صابون های آنتی باکتریال که ممکن است موجب خشکی پوست شوند خودداری کنید. درباره مصرف ژل های شست و شوی لایه بردار مانند اسید گلیکولیک با متخصص پوست مشورت نمایید. پاک کننده های مختلف برای هر شخص، تاثیر گوناگونی دارند. 

آب و پوست خشک
دوش گرفتن و استحمام، پوست شما را مرطوب می کند اما در عین حال با زدودن چربی های طبیعی پوست، موجب خشکی آن می شوند. آب داغ نسبت به آب گرم زودتر چربی های طبیعی پوست را از بین می برد. بنابراین برای شست و شوی صورت از آب گرم استفاده کنید و روزانه فقط یک بار به مدت 5 دقیقه با آب گرم دوش بگیرید. برای مرطوب نگه داشتن حمام، هنگام استحمام در را ببندید. 

از مصرف لایه بردارها خودداری کنید
خبر خوب: اگر پوست خشکی دارید، می توانید خرید لایه بردارهای گران را فراموش کنید. در واقع می توانید از مصرف تمام لایه بردارها صرف نظر کنید. ساییدن و لایه برداری می تواند پوست صورت شما را تحریک کند. حتی اصطکاک ناشی از مالیدن اسفنج یا لیف نیز می تواند موجب تحریک پوست شما شود. راحت ترین راه شست و شوی ملایم، همان راه همیشگی است: با انگشتان دست. 

مرطوب کردن صورت و دست ها
از آنجا که صورت خود را با دست هایتان می شویید، اول آن ها را بشویید. سپس صورت و دست های خود را با آب ولرم آب کشی نمایید. خود را ملزم به استفاده از آب کشی زیاد نکنید. پاک کننده های ملایم برای شست و شو به آب زیادی نیاز ندارند. به خاطر داشته باشید که هدف شما داشتن پوستی نرم و لطیف است نه پوستی خیلی تمیز! 

برای شستن، مقدار کمی ژل شست و شو استفاده کنید
زمانی که پوست خشکی دارید، مصرف مقدار بیشتری شوینده بهتر نخواهد بود. مقدار کمی از ژل شست و شو را کف دست خود بریزید و به صورت یکنواخت بر روی صورت پخش کنید. سپس به آرامی به وسیله نوک انگشتان با حرکات دورانی، ژل را روی پوست ماساژ دهید. مراقب نواحی اطراف چشم باشید. به خاطر داشته باشید که حتی با انگشتان دست هم روی صورت نسایید. 

صورت خشک خود را به آرامی و بدون ساییدن بشویید
تاثیر شست و شوی کامل خود را با ساییدن پوست خراب نکنید. مالش زیاد ممکن است باعث شود پوست شما ساییده شود و منجر به تحریک و التهاب آن می شود. به جای آن، پوست خود را با آب ولرم بشویید و سپس با یک حوله نخی تمیز، کمی خشک کنید، یعنی صورت خود را کاملا خشک نکنید و بگذارید کمی پوستتان مرطوب باقی بماند. 

در مصرف لایه بردارها مراقب باشید
لایه بردارها باعث ریختن سلول های مرده پوست می شوند و به مرطوب کننده ها اجازه می دهند که راحت تر به عمق پوست نفوذ کنند. لایه بردارهای قوی می توانند به پوست خشک آسیب وارد کنند؛ بنابراین سعی کنید بیش از یک بار در هفته مصرف نکنید. از مصرف لایه بردارهای میوه ای خودداری کنید زیرا خیلی زبر هستند. به جای آن از لایه بردارهایی که دانه های آن ها مصنوعی است استفاده کنید. 

مرطوب کننده، مرطوب کننده، مرطوب کننده..... 
مرطوب کننده ها در حقیقت به پوست رطوبت نمی بخشند بلکه با چسبیدن به آب موجود در پوست از تبخیر شدن آن جلوگیری می کنند. دو تا سه بار در روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. قانون 3 دقیقه را به کار گیرید : کرم مرطوب کننده را در عرض 3 دقیقه بعد از شست و شوی شب و صبح روی صورت خود بمالید. در صورت مصرف مرطوب کننده در طی روز، لازم نیست قبل از آن صورت خود را بشویید. 

مرطوب کننده های مناسب 
در مورد پوست های خشک، استفاده از انواع کرم و روغن موثرتر از لوسیون هاست. مرطوب کننده هایی مانند گلیسیرین و پروپیلن، آب را به لایه بیرونی پوست می کشانند. مرطوب کننده هایی مانند وازلین، لانولین، روغن های معدنی و دایمتیکون با ایجاد یک لایه بر روی پوست، آب را به دام می اندازند. از آنجا که اینگونه مواد (مانند وازلین) همچون مانع عمل می کنند و رطوبت ها را به دام می اندازند بهترین درمان برای پوست های خشک محسوب می شوند. 

مرطوب کننده های نامناسب 
بهتر است از مصرف مرطوب کننده های عطری خودداری کنید. برخی از مواد تشکیل دهنده مانند رتینول می تواند موجب تحریک در پوست های حساس و خشک شود. قبل از مصرف هر کرمی برای امتحان ابتدا مقدار کمی از آن را به مدت چند روز روی ساعد خود بمالید. اگر در محل استفاده احساس گزیدگی، سوزش، خارش  یا خشکی کردید از مصرف آن خودداری کنید. 
 
 
 
 
 
 
 
UP