مراقبت از پوست در فصل زمستان

 

پوست چه در تابستان و چه در زمستان در برابر اشعه ‏uvباید محافظت شود، چون ‏اشعه ‏UVسبب پیری پوست و وارد آمدن آسیب به پوست می‌شود.

 همچنین با توجه به اینکه ‏جریان خون در دست‌، پا، گوش، بینی و تمام قسمتهای پوست در هوای سرد کاهش می‌یابد، ‏بازسازی قشر رویی پوست افت می‌کند و مکانیزم ترمیم و حتی دفاع، کاهش می‌یابد. به این ‏ترتیب خطر ابتلا به ویروس (زگیل)، قارچ‌ها و باکتری‌ها افزایش پیدا می‌کند.

 در زمستان ‏بیماری‌های قارچی، خشکی، خارش، شکننده بودن پوست، شوره سر، پوسته‌پوسته شدن و ‏تغییر رنگ ناخن‌ها نسبت به تابستان بیشتر می‌شود. بخش‌های بدون پوشش که بیشتر در ‏معرض آسیب قرار دارند از جمله صورت، دست‌ و لب‌ها به مراقبت‌های حمایتی بیشتری نیاز ‏دارند و فقدان چربی آنها باید جبران شود.

 توجه داشته باشید که مصرف روزانه 5/1 تا ۲ لیتر ‏آب، چای، جوشانده‌های گیاهی، میوه‌های تازه و سبزیها، رطوبت و ویتامین‌ها و عناصر کمیاب را ‏به پوست می‌رساند. فرآورده‌های لبنی و ماهی برای پوست بسیار مفیدند و مرکبات، فلفل و ‏کیوی تقریبا ویتامین ‏cبدن شما را تامین می‌کند ‏

برای مراقبت از پوست خود و مرطوب و سالم ماندن آن در روزهای سرد زمستان این ‏نکات پیشنهادی رادر نظر بگیرید:‏

* بیشتر از مرطوب کننده ها استفاده کنید. 
مرطوب کننده ای را بیابید که پایه اصلی آن به جای آب، روغن باشد. زیرا روغن بر روی پوست ‏لایه ای محافظ ایجاد می نماید که نسبت به کرم یا لوسیون، رطوبت بیشتری در خود نگه می ‏دارد. 
با این حال روغن ها را نیز باید با احتیاط انتخاب کرد. زیرا همه آنها برای صورت مناسب ‏نیستند.شما می توانید از لوسیون هایی که رطوبت را به خود جذب می کند، استفاده کنید. 

* مصرف مداوم ضدآفتاب را فراموش نکنید. 
آفتاب زمستان همراه با تشعشعی که بر روی برف دارد، می تواند به پوستتان آسیب وارد کند. ‏سعی کنید از ضدآفتابی با تاثیر عمیق برای صورت و دستها (اگر در معرض تابش آفتاب هستند) ‏‏30دقیقه پیش از خارج شدن از خانه استفاده کنید.  

پوست روی دستان شما از همه قسمت های بدن نازک تر است و غدد چربی کمتری دارد. این ‏امر سبب به وجود آمدن خارش و ترک می گردد. زمانی که در محیط بیرون هستید از دستکش ‏استفاده کنید. اگر از دستکشهای پشمی استفاده می کنید، برای جلوگیری از حساسیت های ‏احتمالی که پشم ایجاد می کند، اول یک دستکش نخی به دست کنید. 

* از پوشیدن جوراب و دستکش مرطوب خودداری کنید. 
دستکش و جوراب مرطوب می تواند باعث آسیب های پوستی نظیر خارش، ترک، سوزش یا ‏حتی جوشهای ناشی از اگزما گردد. 

‏* از دستگاه بخور استفاده کنید. 
سیستم های گرمایشی مرکزی و بخاریها، هوای گرم را درسراسر محیط خانه و دفتر کار شما ‏پخش می کند. دستگاههای بخور باعث ایجاد رطوبت بیشتر در هوا می گردد که به جلوگیری از ‏خشکی پوست کمک می کند. 
‏ 
* برای سلامتی خود آب بنوشید،نه به خاطر پوستتان 
‏ 
‏* مواظب پوست پای خود باشید. 
برای از بین بردن پوستهای مرده کف پا در فواصل معین از سنگ پا استفاده کنید. زیرا این کار به ‏جذب سریع تر و عمیق تر مرطوب کننده هایی که مصرف می کنید بسیار کمک می کند. 

‏* لایه برداری را امتحان نکنید. 
اگر پوست صورتتان خشک است، از مصرف لایه بردار های قوی، ماسکها، پاک کننده های ‏الکلی و تند و تیز و همه چیزهایی که چربی های ضروری پوست را از بین می برند، خودداری ‏کنید. درعوض، از شوینده های ملایم، پاک کننده های غیر الکلی و به جای ماسک هایی که ‏رطوبت را از پوست می گیرند، ماسکهایی که آبرسان عمیق هستند، استفاده کنید. 

‏* با آب جوش حمام نگیرید. 
حمام آب داغ‎ ‎سبب از بین رفتن حفاظ چربی پوست می گردد که می تواند باعث کمبود رطوبت ‏آن شود.‏


 

UP