هنگام ورزش مراقب پوست خود باشید

 
همه ما می دانیم که ورزش کردن برای بدن لازم است؛ اما اگر هنگام تمرین های ورزشی، مراقب پوست خود نباشیم، در اثر بسته شدن منافذ پوست با صورتی پر از جوش مواجه خواهیم شد. خوشبختانه کارهای ساده ای وجود دارد که می توانید با انجام آن ها قبل، بعد و طی جلسه ورزشی خود از پوست خود مراقبت کنید. 
 
آرایش خود را پاک کنید
به گفته دکتر دیوید بنک  (David E. Bank) داروساز و متخصص پوست امریکایی، ترکیب عرق با لوازم آرایشی می تواند موجب تولید چربی های اضافی بر روی پوست شوند. از آنجا که منافذ پوست هنگام عرق کردن باز هستند، نباید به وسیله پوشاندن سطح پوست با مواد آرایشی، قابلیت طبیعی تنفس پوست را مسدود کنیم. 
این مواد موجب جوش های ناشی از مواد آرایشی (برجستگی های قرمز بدون التهاب) می شوند. دکتر بنک پیشنهاد می کند همیشه یک بسته دستمال مرطوب که جای کمی هم می گیرد، داخل کیف ورزشی همراه خود داشته باشید، زیرا یک راه حل ساده برای پاک کردن صورت می باشد.
حتی اگر آرایش نکرده اید باز هم صورت خود را پاک کنید. به گفته دکتر رونالد موی (Ronald Moy) داروساز و متخصص پوست در امریکا، درمان پوست مبتلا به آکنه با ازبین بردن باکتری های سطح پوست به وسیله یک آنتی بیوتیک موضعی یا بنزوئیل پراکسید موضعی، بهترین راه برای پیشگیری است. این درمان های ضد آکنه می توانند به عمق فولیکول های مو نفوذ کرده و تکثیربرخی از باکتری هایی که به هنگام عرق کردن فرد به وجود می آیند را متوقف کنند. 
 
از ضد آفتاب های مناسب استفاده کنید
اگر در فضای آزاد ورزش می کنید، استفاده از کرم های ضد آفتاب الزامی است؛ اما باید توجه داشته باشید تا نوعی که فرمولاسیون مناسب دارد را انتخاب کنید. کرم های ضد آفتاب چرب با مسدود کردن منافذ پوست می توانند موجب جوش زدن شوند، اما استفاده از ضد آفتاب های با فرمولاسیون سبک تر و کم چرب تر به شما اطمینان می دهند که هم از پوست خود در مقابل اشعه فرا بنفش محافظت کنید و هم بعد از ورزش جوش نزنید. ضد آفتاب های فاقد چربی که از SPF 30 تا 50 برخوردارند مناسب هستند. 
 
از نرم کننده های مو کمتر استفاده کنید
افراد زیادی از نرم کننده و سایر محصولاتی که بسیار چرب هستند استفاده می کنند و این مواد زمانی که همراه با عرق بر روی پیشانی یا پشت شانه ها می ریزد، موجب بسته شدن منافذ پوست می شوند. به همین دلیل بیشتر وقت ها جوش روی پیشانی مشاهده می شود. سعی کنید در روزهای تمرین از این مواد استفاده نکنید، اما اگر برایتان امکان پذیر نیست می توانید به وسیله یک سربند از ریختن عرق به روی پوستتان جلوگیری کنید. 
 
لوازم ورزشی را تمیز کنید  
وسایل ورزشی باشگاه ها آلوده اند و باکتری ها در سطح آن ها تکثیر می گردند. اگر یک بار در طی تمرین صورتتان را لمس کنید، تمام این آلودگی ها را به پوست خود منتقل خواهید کرد. سعی کنید تمام سطوح را قبل از تماس، با یک دستمال آنتی باکتریال پاک کنید. 
صورت خود را بشویید
برای جلوگیری از رشد هرگونه باکتری در منافذ پوست، بعد از ورزش صورت خود را بلافاصله بشویید. دکتر موی استفاده از پاک کننده حاوی بنزوئیل اکساید که یک ضدآکنه بالقوه است را توصیه می کند. 
 
التهابات را آرام کنید
تکثیر  باکتری ها می تواند  موجب التهاب نیز شود. با استفاده از کرم های مرطوب کننده ضد التهاب، رطوبت پوستتان را حفظ والتهاب ها را آرام کرده و از جوش زدن جلوگیری کنید. 
 
دوش بگیرید
عوض نکردن لباس ها بعد از تعریق می تواند منجر به آکنه در سطح بدن شود. به گفته دکتر بنک اگر عرق روی سطح پوست باقی بماند، می تواند منافذ آن را مسدود و مانع تنفس پوست شود. برنامه ریزی کنید تا بلافاصله بعد از ورزش دوش بگیرید و اگر امکان پذیر نبود، سعی کنید نواحی اصلی تجمع عرق که منافذ را می بندند مانند سینه، پشت و شکم را با دستمال مرطوب پاک کنید. 
 
 
 
 
UP