پوست خود را برای تابستان آماده کنید

"هر چیز که خوار آید، روزی به کار آید". طبق نظر دکتر جسیکا کرانت (متخصص پوست) " محصولاتی که در طی زمستان، پوست را مرطوب و لطیف حفظ می کنند، ممکن است با فرا رسیدن گرما و رطوبت تابستان، موجب چرب شدن پوست و یا تعریق شوند". 

برای آنکه از آسیب پوست خود در طول تابستان پیشگیری نمایید، به مواد تشکیل دهنده روی برچسب ها دقت کنید. موادی مانند گلیسرول و اوره موجود در مرطوب کننده ها، رطوبت موجود در هوا را جذب نموده و در زمستان که هوا خشک است و پوست شما نیاز به آب رسانی مضاعف دارد، از آن استفاده می کند. اما آیا واقعا در تابستان به چنین مرطوب کننده ای نیاز دارید؟ ممکن است این مرطوب کننده فقط موجب تعریق بیشتر شما گردد. 
 
بیشتر متخصصان پوست توصیه می کنند که در فصل تابستان هم پاک کننده و هم مرطوب کننده خود را تغییر دهید. طبق یک قاعده کلی، بهتر است از محصولات سبک حاوی مواد آبرسان که به پوست اجازه تنفس می دهند استفاده نمود. به دنبال موادی مانند سیلیکون، اسکوالان و گلیسیرین باشید. 

با جوش ها مقابله کنید
مقداری از رطوبت اضافی موجود روی پوست شما، تعریق نیست بلکه نتیجه تشدید فعالیت غدد عرق روی سطح پوست در آب و هوای گرم می باشد. بدین ترتیب چربی پوست بیشتر و در نتیجه مستعد بروز جوش خواهد بود. نتایج یک تحقیق نشان داد که نزدیک به 60% از افرادی مستعد جوش در فصل تابستان جوش بیشتری می زنند در حالی که 11% از افراد در زمستان بیشتر جوش می زنند. چنانچه جوش زدن موجب آزار شما می شود، باید بدانید که در ماه های گرم تابستان مشکل شما حادتر خواهد شد. طی ماه های گرم تابستان در پوست های مستعد، جوش های بیشتری مشاهده می شود. سعی کنید از کرم های سبکی که از پایه آب تشکیل شده اند استفاده کنید یا سراغ محصولاتی که هم حاوی مرطوب کننده و هم لایه محافظ در مقابل اشعه فرابنفش هستند (SPF) بروید و هفته ای یکبار، ماسک جذب کننده چربی استفاده کنید. برخی از بهترین محصولات کاهنده چربی، کرم های ضد آفتاب حاوی زینک و تیتانیوم هستند. به دنبال انواع کرم SPF دار و مات باشید.
 
از شر قرمزی ها خلاص شوید
به گفته محققین می توان قرمزی یا گر گرفتگی صورت را با نوشیدن مقدار کافی مایعات، که در کنار تامین آب پوست به تامین آب بدن نیز کمک می کند، بهبود بخشید. به تشنگی خود احترام بگذارید، چرا که احساس تشنگی بیشتر در تابستان، امری طبیعی است. 
از  قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کنید. گفتن آن آسان تر از عمل کردن است، اما نور خورشید موجب قرمزی و التهاب پوست می گردد. همچنین به مقدار کافی از ضد آفتاب استفاده کنید (حتی در روزهایی که در فضای بسته هستید، کرم ضد آفتاب استفاده کنید). به خاطر داشته باشید اشعه فرابنفش نور خورشید از پشت شیشه های اتومبیل، شیشه منزل و حتی در روزهای ابری نیز مضرات خود را به همراه دارد. 
 
لایه بردار استفاده کنید
کارشناسان توصیه می کنند در طی تابستان، هفته ای 2 تا 3 مرتبه با شوینده های لایه بردار یا کیسه حمام نرم بدن خود را بشویید. البته این کار را به آرامی و ملایمت انجام دهید. از لایه بردار هایی که حاوی گلیکولیک اسید (یکی از مشتقات طبیعی شکر) هستند استفاده کنید زیرا به راحتی، سلول های مرده لایه خارجی پوست را لایه برداری می کند. در طول تابستان به طور مرتب لایه برداری را ادامه دهید و همیشه برای محافظت از لایه جدید پوست از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. 
به خاطر داشته باشید که هرگز پوستی که در اثر نور خورشید دچار سوختگی یا در اثر باد ملتهب شده را لایه برداری نکنید.  

مراقب خود باشید
تفریحات ساحلی انرژی زیادی می گیرد، تصور کنید در این میان چه بلایی بر سر پوست تان می آید. دو تحقیق اخیر نشان داد که هر چه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، چین و چروک های عمیق تر و لکه های بیشتری بر روی پوست نمایان می شود. 
برخی از متخصصان پوست برای مراقبت پوست در تابستان، هر ماه یک جلسه پاکسازی پوست صورت تجویز می کنند. این مراقبت، بهترین راه برای تمیز کردن منافذ هستند، زیرا منافذ پوست شما به وسیله سلول های مرده چنان مسدود شده اند که خودتان قادر به پاکسازی آن نیستید.   

http://www.webmd.com/beauty/features/skin-prep
UP