امگا 3 و ورزش روغن ماهی برای ورزشکارانبسیاری از ورزشکاران برای بهبود عملکرد و بازده بدنی، از مکمل‌های رژیمی استفاده می‌کنند. این مکمل‌ها فواید زیادی مانند افزایش قدرت، سرعت یا استقامت بدنی دارند؛ یا با تغییر وزن و اجزای تشکیل دهنده بدن، برای ورزشکاران کاربردی و موثر هستند. روغن ماهی (حاوی اسیدهای چرب امگا 3، EPA و DHA) به عنوان یکی از مکمل‌های افزایش‌دهنده عملکرد  و بازده بدن محسوب می‌شود.
 

چرا مصرف روغن ماهی برای ورزشکاران توصیه می‌شود؟

 دریافت اسیدهای چرب امگا 3 از مواد غذایی یا در قالب مکمل، به این خاطر که بدن انسان نمی‌تواند آنها را بسازد، ضروری می باشد. روغن ماهی، یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامتی انسان موثر است.

فواید روغن ماهی
1- افزایش ساخت پروتئین‌ها
 روغن ماهی نقش موثری در رشد عضلات دارد. نتیجه گیری یک مقاله مروری نشان داد که اسیدهای چرب امگا 3 در ترکیب با محرک‌های آنابولیک (به عنوان مثال فعالیتهای ورزشی، پروتئین و انسولین) متابولیسم پروتئین را بهبود میبخشند. اسیدهای چرب امگا 3 می‌توانند حساسیت  متابولیسم پروتئین وابسته به انسولین را افزایش دهند.  

2- افزایش قدرت و عملکرد عضلات 

تحقیقات انجام شده، به رابطه میان افزایش ترکیب پروتئین عضلات (در نتیجه مصرف روغن ماهی) و افزایش قدرت عضلانی، اشاره دارند. به عنوان مثال یک مطالعه متقاطع گذشته نگر کوهورت بر روی 3 هزار نفر از افراد سالخورده (بین سنین 59 تا 73) انجام شده، نشان داد که مصرف روغن ماهی (سرشار از EPA و DHA) به شدت با قدرت عضلانی اندازهگیری شده برای حمل یک ابزار با استفاده از دستها، مرتبط است.
 
3- کاهش آسیب‌هایی که در اثر انجام فعالیت‌های ورزشی به عضلات وارد میشوند و همچنین تاخیر در شروع دردهای عضلانی. آسیبهای عضلانی ناشی از انجام تمرینات ورزشی سخت، می تواند منجر به ایجاد دردهای عضلانی موخر و از دست دادن عملکرد فیزیکی بدن شود و بر انطباق بدن با تمرینات ورزشی تاثیر منفی بگذارد. معمولا ورزشکاران برای تسکین این علایم، از داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAIDs مانند ایبوپروفن) استفاده میکنند که با جلوگیری از تبدیل اسید آراشیدونیک (اسید چرب امگا 6) به مولکولهای پیش التهابی ، باعث کاهش درد میشوند.  مصرف امگا 3 باعث کاهش میزان آراشیدونیک اسید و به موازات آن کاهش مواد پیش التهابی و کاهش درد می شود.

4- روغن ماهی  اثرات منفی ناشی از تمرینات ورزشی سخت بر سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد. انجام تمرینات ورزشی به طور مرتب، به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند، اما در صورتی که ورزشکاران رژیم غذایی مناسبی نداشته باشند، یا تحت آموزش‌های ورزشی سخت قرار گیرند، ممکن است در معرض استرس‌های ناشی از تمرینات ورزشی قرار گیرند. این استرس‌ها منجر به تولید رادیکال‌های آزاد می‌شوند. مصرف اسیدهای چرب امگا 3 پس از انجام تمرینات ورزشی، باعث بهبود وضعیت  آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خون شده و از اثرات منفی آنها بر سیستم ایمنی بدن می‌کاهد.

5- روغن ماهی، استخوان‌ها را تقویت می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که میزان بالای امگا 3 درگلبول‌های قرمز خون، باعث کاهش خطر شکستگی استخوان لگن می‌شود و تراکم مواد معدنی در استخوان‌ها را افزایش می‌دهد. 
 
6- روغن ماهی، عملکرد قلبی- تنفسی را بهبود می‌بخشد. اسیدهای چرب امگا 3، بر پارامترهای فعالیت‌های ورزشی در افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی هستند، تاثیرات مثبت زیادی دارد.

از این رو علاقه‌مندی نسبت به مصرف آنها افزایش پیدا کرده است؛ چرا که احتمال دارد روغن ماهی بتواند این پارامترها را برای افراد سالم و ورزشکاران بهبود بخشد.

7- روغن ماهی باعث بهبود عملکرد شناختی می‌شود.  از آنجایی که ورزش نیازمند فعالیت‌های ذهنی است، بهبود در توانایی شناختی مغز باعث بهبود عملکرد ورزشی می شود. مکمل های حاوی اسیدهای چرب امگا 3 با افزایش ارتباط میان مغز و بدن، در افزایش قدرت تصمیم‌گیری و افزایش سرعت بروز واکنش در ورزشکاران، موثر خواهند بود.

پس می توان گفت استفاده از امگا 3 به عنوان مکمل، می‌تواند در بهبود بازده و عملکرد، به ورزشکاران کمک کند.
 
 
 
UP