ترک اعتیاداعتياد به مواد مخدر يکي از مهم‌ترين مشکلات عصر حاضر می‌باشد كه گستره جهاني پيدا كرده است. معضلی كه ميليون‌ها زندگي را ويران و سرمايه‌هاي كلان را صرف هزينه مبارزه، درمان و صدمات ناشي از آن مي‌نمايد.
 
اعتیاد با ناهنجاری‌هاي رواني و عصبي ارتباط مستقیم دارد. مهم‌ترين مشكلات رواني تاثیرگذار بر شروع، ادامه مصرف و بروز اعتیاد در جوانان عبارتند از: افسردگي و اضطراب، کمبود توجه، پرخاشگري، فوبیا يا تر‌س‌هاي بي‌دلیل، عدم اعتماد به نفس کافي و یا اعتماد به نفس بیش از حد ( که منجر به بي پروایي وانجام رفتارهاي پرخطر مي‌شود).

نتايج تحقیقات علمي نشان مي‌دهد که از بین موارد ذکر شده، سهم افسردگي و اضطراب بیش از ساير عوامل است.

ترک اعتیاد تغییر موثری است که از طریق آن فرد برای به دست آوردن سلامت، رفاه و آسایش خود تلاش کرده و سعی می‌کند همه امکانات و قابلیت‌های بالقوه خود را مجددا به دست آورد. در برخي مواقع معتادان، از داروهاي غيراستاندارد و دست ساز در عطار‌ی‌‌ها جهت ترک استفاده مي‌کنند که معمولا بی‌نتيجه و یا همراه با نتایج منفي خواهد بود، زیرا در اغلب این داروها متادون وجود دارد که ماده‌ای اعتیادآور است.

ترک اعتیاد به روش‌های كم كردن تدریجی ماده مخدر، استفاده از داروهای ترك اعتیاد به طور سرپایی و یا بستری شدن در بیمارستان و سم‌زدایی صورت می‌گیرد.

مهم‌ترین درمان‌ برای اعتیاد و ترک مواد مخدر‌، اراده شخصی بیمار است. البته نقش خانواده نیز در ترك مواد مخدر بسيار حياتي است؛ زيرا در صورتی که  بیمار و خانواده‌اش از موفقیت در درمان نااميد نشوند، احتمال موفقيت بسيار بالا می‌رود. علی‌رغم این‌که اعتیاد یکی از پیچیده‌ترین بیماری‌ها است، چنان‌چه فرد تمایل واقعی به درمان و ترک داشته باشد و با روش ترک اعتیاد درست به پیش رود قطعا درمان می‌گردد.


 
روش‌های درمانی دارویی و غیر دارویی
سم‌زدایی: در این روش بسته به نوع ماده مخدر، طریقه مصرف و مدت زمان اعتیاد، فرد معتاد توسط متخصص بیهوش می‌شود و در این مدت داروهایی به وی تزریق می‌گردد كه بعد از به هوش آمدن، بسیاری از علایم جسمی ترك ماده مخدر را ندارد، مگر عوارض معمولی بعد از بیهوشی.

روان درمانی و بهبود سبک زندگی 

گذارندن دوره ترک اعتیاد و شرکت در دوره‌ها و جلسات ترک اعتیاد

روش‌های درمان اعتیاد بر اساس نوع ماده مخدر مصرفی متفاوت است. از این رو مراجعه به مراکز معتبر ترک اعتیاد و بهره‌گیری از راهنمایی و مشاوره متخصصان جهت درمان اعتیاد توصیه می‌شود. 


 
در کنار درمان‌های دارویی و سم‌زدایی، نکات ضروری برای موفقیت در درمان اعتیاد وجود دارند که عبارتند از: 

ورزش و انجام فعالیت‌هاي بدنی: ورزش موجب بهبود کیفیت زندگي و افزايش شاخص‌هاي سلامت فیزیکی، رواني، روابط اجتماعی و سلامت محیطی در معتادان شود. مصرف مواد مخدر،  مقدار توليد مواد شبه افيوني را در بدن کاهش می‌دهد اما  ورزش و فعاليت‌هاي بدني، توليد این مواد با ارزش را در بدن فرد افزایش خواهد داد. درد ناشي از صدمات ورزشي براي معتادين در حال ترک خطرناک است، زيرا افرادي که اقدام به قطع مصرف مواد کرد‌ه‌اند، تحمل درد بسیار کمي دارند و مجبور به مصرف داروهاي مسكن مي‌شوند که مي‌تواند در روند موفقیت آمیز درمان اختلال ايجاد کند.

ماساژ: يكي از مهم‌ترين و مفیدترين مداخلاتي است که مي‌توان در زمینه کمك به معتادان در حال ترک انجام داد. 

تغذيه مناسب: تغذیه از اهمیت بسیار بالايي برخوردار است. جبران کمبود پروتئین در معتادان در حال ترک، به ويژه در روزهاي اول ضروری است. افراد وابسته به مواد غالبا داراي اختلال گوارشي اختلال در هضم و جذب مقادیر کافي انواع چربي، به ویژه چربي‌هاي مفيد هستند؛ بنابراين افراد وابسته به مواد مخدر، غالبا به سوء تغذيه و عوارض شديد آن دچار مي شوند، که مهم‌ترين نشانه‌هاي آن عبارتند از: تكیدگي و لاغري ناشی از تحلیل عضلاني، کاهش توانايي سیستم ايمني بدن در مقابل بیماري‌هاي عفوني و واگیردار (به علت کمبود شديد ويتامین‌هاي محلول در آب  ناشي از عدم مصرف کافي میوه‌ها و سبزيجات) و ابتلا به بیماري‌هاي ويروسي، باکتريايي، میكروبي و انگلي به دلیل اثر منفي مستقیم مواد بر سیستم ايمنی.

کمبود مواد مغذی در زنان، بسیار بیشتر از مردان ديده مي‌شود. زنان از همان ابتداي اعتیاد به  بسیاري از مشكلات ناشي ازتغذيه نامتوازن به ويژه پوکي استخوان، کم خوني، کم خوابي و اضطراب دچار مي‌شوند. برخي از  آنزيم‌ها به سم‌زدایي سريع‌تر از کبد کمك می‌کنند که غالبا به گروه ويتامین ب وابسته هستند. بنابراين مصرف سبزيجات و میوه‌هاي تازه و مقادير فراواني از غلات و حبوبات کامل مي‌تواند براي معتادان در حال ترک مفید باشد.کمبود ويتامین ث در روند بهبود معتادان وکاهش توان سیستم ايمني آنها نقش موثری دارد، بنابراین با مصرف مرکبات مي‌توان به آنها کمك کرد.

معتادان در حال ترک نیاز فراوان به آب و مايعات مفید دارند، از این رو مصرف الكل، قهوه و چاي غلیظ که ادرارآور  هستند و آب بدن را به طور بي‌رويه کاهش می‌دهند، توصیه نمی‌شود. کافئین موجود در قهوه و چاي مي‌تواند باعث بي‌قراري بیشتر معتادان در حال درمان شود و از خواب و استراحت کافي آنان جلوگیري نمايد.

حمایت اجتماعی: حمایت مادی و ابزاری، حمایت اطلاعاتی و حمایت مصاحبتی از ابعاد حمایت اجتماعی می‌باشند که موجب افزایش کیفیت زندگی می‌شود. فرد با قرار گرفتن در گروه و فعالیت در آن احساس می‌کند افراد دیگر به حرف‌هاي او گوش می‌دهند، به او اهمیت می‌دهند و برای او احترام قائلند. 

بعد از ترک اعتیاد، بیمار باید حداقل یك سال تحت نظر روان پزشك به درمان خود ادامه داده و به طور دقیق به توصیه‌های او عمل کند.دکتر لادن ادیب عشق (داروساز)


 
UP